ISKM01 - Informační vědy
Kurz Informační vědy byl pro mě zajímavou a náročnou výzvou během prvního semestru, který se zaměřoval na současné trendy v informačních vědách s důrazem na propojení technických a humanitních aspektů této disciplíny. Kurz podporoval socio-technologický přístup, klíčový pro moderní informační vědy, a připravoval nás na specifický způsob myšlení pro práci v oboru.
Témata, které byly probírány, byly inspirativní a otevíraly nové perspektivy. Nejzajímavějším tématem byly pro mě sítě a technostres, jelikož v oblasti IT pracuji a obě problematiky jsou v mé pracovní oblasti aktuální.
Na závěr mohu sdělit, že kurz Informační vědy byl pro mě nejen výzvou, ale také zdrojem nových poznatků a inspirace, obohacující moji akademickou a profesní cestu.
ISKM02 - Design informačních služeb, rozhraní a interakcí
Studium předmětu Design informačních služeb, rozhraní a interakcí bylo pro mě nejen vzdělávacím, ale i inspirativním zážitkem, jelikož v oblasti designu pracuji v rámci mého projektu EGTwins. Obsahem předmětu se proplétala teorie designu služeb s praktickými ukázkami a tematicky širokými přednáškami. Předmět poskytoval komplexní pohled na současný design a jeho využití v různých kontextech, což bylo zejména díky zajímavým tématům, jako je UX Design, prototypování a Česko digitál, mimořádně přínosné.
Témata jako UX design města ukázala, že design může ovlivnit nejen digitální rozhraní, ale i celkovou uživatelskou zkušenost s veřejnými službami. To bylo pro mě důležité, protože jsem si uvědomil, jak design může být klíčovým prvkem v tvorbě pozitivních interakcí mezi lidmi a technologií.
Během semestru jsme pracovali s různými nástroji, jako jsou Miro a Perusall, což nám přidalo na zkušenostech s těmito systémy a umožnilo nám aktivně se zapojit do procesů spojených s designem informačních služeb. Úkoly v Perusallu byly zvláště užitečné, protože nám umožnily diskutovat o předloženém materiálu a získat pestrý soubor názorů od ostatních spolužáků.
Esej na téma „Designový proces a umělá inteligence aneb budou vůbec ještě potřeba designéři a designérky“ byla výzvou, která mě přiměla zamyslet se nad budoucností designu a jeho role v době rostoucího vlivu umělé inteligence.
Mohu říci, že předmět Design informačních služeb, rozhraní a interakcí překročil mé očekávání. Získal jsem nejen teoretické znalosti o designu služeb, ale také praktické dovednosti a vhled do aktuálních trendů a otázek v oblasti designu informačních služeb.
ISKM03 - Literatura, knihovní procesy a trh
Předmět „Literatura, knihovní procesy a trh“ mě vtáhl do světa knihoven, literatury a knižního trhu. Každý týden jsme prozkoumávali nová témata, od vzniku časopiseckého a knižního trhu až po proměny postavení spisovatele v různých historických obdobích. Osobně jsem předmět shledával jako velmi náročný, ale i zajímavý.
Cílem předmětu bylo nejen předat nám relevantní znalosti o knižním trhu a knihovních procesech, ale také nás vést k tomu, abychom si uvědomili faktory ovlivňující vývoj literárního pole a spisovatele.
Přes různé úkoly, jako byly kreativní výzvy, esej a týmový projekt, jsme si osvojili dovednost reflektovat odborná témata. Velmi zajímavý byl týmový projekt, ve kterém jsme připravovali knižní edici spojenou s grantovou žádostí. To mě přimělo k týmové spolupráci a poznání nových spolužáků, se kterými bych za jiných okolností v kontaktu nebyl.
Celkově hodnotím předmět jako užitečný a zajímavý, především různorodostí cyklů, které na sebe navazovaly. Přesto bych měl jeden negativní bod, který se týkal organizačních pokynů. Z počátku nebyly jasné termíny odevzdání úkolů, včetně jejich formy. Nakonec jsme se však potřebné informace dozvěděli.
ISKM04 - Seminář k diplomové práci I
Seminář k diplomové práci I byl pro mě zajímavý a inspirativní. Na začátku bylo vyžadováno, abychom vytvořili online portfolio, což byla naše webová vizitka, kde jsme sdíleli informace o sobě a také o předmětech, které jsme měli/máme zapsané. Cílem semináře však bylo seznámit se s tématy diplomových prací prezentovanými vyučujícími z Katedry informačních studií a knihovnictví. Měl jsem již jasnou představu o tématu své budoucí diplomové práce, a proto mě zajímaly především přednášky dr. Mazáčové, u které jsem paralelně studoval předmět ISKM24 Informační gramotnost.
Oceňuji také úkol formou komentované rešerše, která mi pomohla lépe definovat téma/témata mé diplomové práce a získat zpětnou vazbu od vyučujícího.
Mým hlavním zájmem se stala oblast „Vzdělávání v oblasti digitální a informační gramotnosti seniorů“ a proto jsem na toto téma realizoval komentovanou rešerši.
Osobně jsem si tímto seminářem uvědomil, jak důležité je mít jasné východisko a metodologii pro svou diplomovou práci. Získal jsem dovednosti, jak sbírat a zpracovávat data, což mi pomůže v dalším kroku mé akademické cesty. Celkově to byla skvělá příprava na vlastní výzkumnou práci a zanechala ve mně pocit připravenosti na náročnou cestu diplomové práce.
ISKM24 – Informační gramotnost
Předmět „Informační gramotnost“ byl pro mě vstup do světa dovedností, které jsou dnes nezbytné v digitálním věku. Cílem bylo porozumět tomu, co informační gramotnost znamená a jak ji aplikovat v různých kontextech.
Učili jsme se o různých modelech a standardech informační gramotnosti a jak se liší v různých prostředích a stupních vzdělávání. Také jsme prozkoumávali mezinárodní kontext informační gramotnosti a jak technologie ovlivňují naši schopnost pracovat s informacemi. Nejvíce mi však utkvěl v paměti framework mediální a informační gramotnosti od UNESCO (MIL), který jsem následně aplikoval i v jiných projektech v rámci dalších předmětů. Tato zkušenost ukázala, jak jsou nabyté znalosti přenositelné a prakticky využitelné v různých profesních i osobních kontextech.
Každé cvičení jsme se věnovali různým aspektům informační gramotnosti, od strategií reflektujících tuto dovednost po modely a standardy.
Skrze tři úkoly jsme prakticky aplikovali teoretické znalosti, kdy hlavním tématem kolokvia byl třetí syntetizující úkol. Celkově mě tento předmět motivoval k hlubšímu přemýšlení o tom, jak efektivně pracovat s informacemi v digitálním světě. Díky němu si uvědomuji důležitost těchto dovedností v (nejen) celoživotním vzdělávání a jak mohou ovlivnit každodenní rozhodování ve světě plném informací.
ISKM29 – Blok expertů
Předmět byl fascinujícím oknem do světa odborníků z různých oblastí, kteří nám otevřeli dveře do aktuálních témat a trendů. Každý týden jsme měli možnost poslechnout si přednášky od zajímavých osobností z oblasti informačních studií, knihovnictví a dalších přidružených odvětví.
Cílem předmětu bylo nejen představit nám aktuální události v oboru informačních studií, ale také nám poskytnout možnost setkat se s konkrétními osobnostmi. V průběhu semestru jsme se ponořili do různých tematických oblastí, jako literární věda, knihovnictví, informační vědy, design informačních služeb, informatika a mnoho dalšího.
Přednášky byly dostupné online přes MS Teams, což nám umožnilo sledovat z různých míst a různých zařízení.
Na konci přednášky jsme byli pověřeni vyplněním dotazníku a zpracování artefaktů na vybrané přednášky. Celkově lze říci, že předmět nás motivoval a shrnul problematiku vybraných témat samotnými odborníky z praxe.
ISKM31 – Vzdělávací technologie
Předmět Vzdělávací technologie otevírá dveře do fascinujícího světa inovací, které transformují způsob, jakým se učíme a vyučujeme. Každá přednáška přináší hlubší vhled do moderních trendů a technologií, do kterých lze zahrnou: umělou inteligenci, značkovací jazyky, e-learningové portály, videonávody, webináře, 3D tiskárny a podobně.
Významným prvkem předmětu jsou cvičení, které jsou praktikovány metodu obrácené třídy. Tato metoda nejenže poskytuje studentům příležitost pracovat samostatně, ale také do cvičení vytváří prostor pro konzultace a diskuse. V praxi to znamená, že studenti předem získají materiály k samostudiu a během cvičení mají možnost konzultovat nejasnosti a aplikovat své znalosti v praxi.
Tato forma výuky se ukazuje jako efektivní, protože studenti nejenom pasivně přijímají informace, ale aktivně se účastní procesu učení. Tímto způsobem mohou lépe pochopit složitější koncepty a získat dovednosti, které jsou nezbytné v moderním pracovním prostředí a mě osobně tento způsob výuky vyhovoval.
Předmět mi byl po obsahové stránce blízký a hodnotím kladně jak přednášky, tak cvičení.
ISKM90 - Praktikum learning designera
Předmět „Praktikum learning designera“ byl pro mě vzrušující cestou do světa tvorby vzdělávacích procesů. Základním cílem bylo nejen porozumět teoretickým základům learning designu, ale také se aktivně zapojit do procesu designu příležitostí k učení.
Průběžné úkoly, které jsme integrovali do svého portfolia, byly klíčovým prvkem výuky. Každý úkol nám dal možnost aplikovat teoretické znalosti do praxe a v rámci úkolu/úkolů postupně vytvářet komplexní high-fidelity prototyp vzdělávacího řešení. Analýza kontextu, porozumění potřebám cílové skupiny, definování problému k řešení a tvorba prototypů byly klíčovými dovednostmi, které jsme získali.
Práce na vlastním projektu byla simulací reálné zakázky, což nám poskytlo příležitost získat praktické dovednosti o tom, jak funguje práce learning designéra.
Jedním z vrcholů bylo otestování naší práce, kde jsme mohli získat reálné reakce cílové skupiny a na základě toho zdokonalit naše řešení. Celý proces vrcholil společnou prezentací a reflexí v rámci zkouškového období (kolokvium).
Předmět nás nejen naučil technickým aspektům learning designu, ale také nám otevřel oči pro možnosti kariérního uplatnění v tomto fascinujícím oboru. Byl to inspirující a praktický kurz, který posílil naše schopnosti v oblasti vzdělávání a designu. Určitě bych doporučoval absolvovat předměty ISKM24 Informační gramotnost a ISKM31 Vzdělávací technologie, který se s tímto předmětem doplňují.
Comments (0)