Obecný úvod
Jsem studentem KISK teprve první semestr, z toho důvodu nemám plně vytvořené své studijní portfolio. Posílám úkol alespoň touto cestou.
Úkol - zadání
Sebereflexe:
Položte si otázku “Proč jsem v tomto kurzu?”. Využijte metodu “5 proč” a pronikněte hlouběji do své motivace.
Inspirace:
Podívej se na osobnosti LXD, dejte jim follow a/nebo si pročtěte něco z jejich práce. Popište, v čem vás osoba zaujala (min. 1 odstavec).
Zájem:
Popřemýšlejte, pro koho byste chtěli tvořit. Komu chcete pomoci a s čím? Nemusíte zatím psát žádný výstup, jen začněte myslet.
Sebereflexe
1) Proč jsem v tomto kurzu?
- Jelikož pracuji jako lektor IT a informačních systémů a rád bych se ve svém oboru posunul dále. Nejen že provádím individuální školení, ale vytvářím i vzdělávací materiály, jako jsou příručky, videonávody a kurzy v rámci e-learningového portálu Moodle. Z toho důvodu shledávám správný learning design jako důležitou součást svého profesního života.
2) Proč jsem se rozhodl stát se lektorem IT?
- Jelikož mě baví práce s lidmi a zároveň technologie IT. Tato pracovní pozice je pro mě kompromis těchto dvou zálib.
3) Proč tě tato práce baví?
- Rád se této problematice věnuji a rád sdílím své názory zkušenosti z této problematiky.
4) Proč chceš předávat informace z problematiky IT
- Spousta lidí je počítačově negramotná a svou činností bych rád lidem pomáhal. Každopádně abych mohl správně učit, musím mít všechny potřebné znalosti.
5) Proč je důležité neustále se zdokonalovat a aktualizovat své vyučovací metody a materiály v oblasti IT?
- Pokud se snažím předávat informace z oblasti IT, měl bych si pro předávání informací najít i optimální cestu, aby si studenti všechny informace co nejefektivněji zapamatovali. Z toho důvodu je klíčový správný learning design a správné vyučovací metody.
Inspirace
Osobně nejsem typ člověka, který by v rámci platformy LinkedIn sledoval různé osobnosti z oblasti designu vzdělávání a IT. Každopádně pokud bych měl tak učinit, vybral bych si „Tomáše Langera“. Důvodem je, že má jak praktické, tak teoretické znalosti z oblasti vzdělávání dospělých. Ze znalostního hlediska má za sebou obor „Andragogika“ z různých univerzit, například Filozofická fakulta Univerzity Karlovy a Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci.
Z profesního pohledu je lektorem a konzultantem firemního vzdělávání v rámci Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Vysoké škole AMBIS. Dále je Tomáš šéfredaktorem časopisu Firemní vzdělávání a expertem Evropské platformy pro vzdělávání dospělých EPALE. Je také autorizovaným zástupcem AIVD ČR pro zkoušky z profesní kvalifikace Lektor dalšího vzdělávání.
Z následujícího výčtu pracovních zkušeností lze určit, že se jedná o odborníka v procesu vzdělávání a learning designu.
Zájem
Současně vzdělávám IT a informační systémy ve zdravotnictví a rád bych v této oblasti zůstal. Samotného mě na tom těší, že svou činností předávám informace, které pomáhají zrychlovat a optimalizovat procesy v nemocnicích. Součástí práce lektora je tvorba studijních materiálů, jako jsou videonávody, textové návody, ale také i interaktivní obsah v rámci e-learningového portálu Moodle. To, že jsem profesně lektor neznamená, že vše dělám správně. Z toho důvodu shledávám learning design jako velice zajímavé a mně osobně prospěšné téma. Proto se chci ve své činnosti zlepšit a doufám, že v rámci tohoto kurzu zlepším své vzdělávací procesy a learning design.
Comments (4)
Anna Puchovská
2023-10-12 17:41:07Milý Milan, ďakujem za vaše zdieľanie a teším sa, že ste v kurze! :) Vaša profesná misia je mi veľmi sympatická a verím, že v kurze nájdete inšpiráciu, nové znalosti a skúsenosti, ktoré vás budú posúvať. Ad. sledovanie osobností na LinkedIN - viete mi priblížiť, prečo vám to aktuálne nesedí a nevenujete sa tomu? Pýta sa moja zvedavosť. :) Téma IT vzdelávania v zdravotníctve mi pripadá veľmi podnetná pre spracovanie v tomto kurze, teším sa na to, kam ju budete ďalej posúvať!
ReplyMilan Řehoř
2023-10-12 22:16:33Dobrý den, velmi Vám děkuji za zpětnou vazbu a Váš příspěvek! Váš předmět je pro mou pracovní činnost velmi prospěšný a těším se na další seminář! Co se týče mé neoblíbenosti LinkedIn a podobných platforem, připadám si trochu, jako konzervativní člověk :-) .
Milan Řehoř
2023-10-13 18:28:36Ještě bych doplnil, že první a druhý úkol nemusí na první pohled působit, že by na sebe navazoval. přesto na sebe navazují a lepší vyrozumění návaznosti má třetí úkol v úvodním slovu.
ReplyAnna Puchovská
2023-10-31 16:52:37Milý Milan, ďakujem za priblíženie vašich postojov k LinkedINu, aj za informáciu k prepojenosti úkolov - k tomu sa samozrejme vyjadrím pod jednotlivými príspevkami. :)
Reply