2. úkol Praktikum learning designera

Úvod

V rámci svého úkolu jsem se zaměřil na problém, kterým je mezera v digitální gramotnosti u starších lidí. Dnešní doba klade stále větší důraz na masivní rozšiřování nových IT technologií a z toho důvodu je dobré, aby i starší generace bylo co nejvíce informována a uvědomělá při užívání nových technologií. Z toho důvodu bych v teoretické rovině shledal fyzický seminář pro starší jedince, kteří by uvítali přehled nových technologií, jako je e-občan/portál občana, emaily, sociální sítě a podobně. Cílem je docílit, aby uživatelé měli širší přehled, že tyto technologie existují a co nabízí + motivovat k dalšímu vzdělávání v oblasti digitálních kompetencí.

Mezery

Seminář by byl zacílen na následující mezery:

1) V znalostech: Seminář by poskytl starším lidem základní informace o digitálních technologiích, jako jsou e-identita, sociální sítě a internet. Měl by je obecně informovat, co jsou tyto technologie a jak mohou být pro ně užitečné.

2) V dovednostech: Důraz by byl kladen na rozvoj praktických dovedností spojených s digitálními technologiemi. Účastníci by byli informování, pomoci jakých zařízení a jak vyhledávat informace na internetu, včetně dalších užitečných informací, jak komunikovat prostřednictvím e-mailu a sociálních sítí.

3) V motivaci: Seminář by měl posilovat motivaci starších lidí k vzdělávání se v oblasti digitálních technologií. To by mohlo být dosaženo prostřednictvím příkladů úspěšných příběhů, ukázek konkrétního využití digitálních dovedností a zdůrazněním výhod, které digitální technologie nabízejí.

4) Ve zvyku: Součástí semináře by byly praktické rady a tipy, jak začlenit digitální technologie do každodenního života. Účastníci by se měli naučit, jak využívat digitální nástroje pro řešení běžných úkolů, jako je placení účtů online nebo komunikace s rodinou a přáteli.

5) V prostředí: Seminář by také zohledňoval rozmanitost prostředí, ve kterých starší lidé žijí. To znamená, že by se měly poskytnout informace o dostupných kurzech v jejich regionu, které podporují vzdělávání digitálních dovedností.

6) V komunikaci: Důležitou součástí semináře by byla i komunikace. Účastníci by se měli naučit, jak se bezpečně pohybovat na internetu, jak rozpoznávat online hrozby a jak efektivně komunikovat prostřednictvím e-mailu a sociálních sítí, aby se cítili pohodlně a bezpečně při používání digitálních technologií.

Otázky k zamyšlení

Jaká je celospolečenská situace?
Dle článku „Digital Literacy Competencies and Interests of Elderly People“ z konference ECIL, který jsem v rámci předmětu ISKM24 „Informační gramotnost“ četl jsem docílil k závěru, že starší lidé mají mezery ve vzdělávaní v oblastí informační a digitální gramotnosti.

Do jaké generace spadají studující?
Účastnící spadají do „důchodového“ věku, od roku 65 let.

Co studující v životě řeší? Co je zajímá a co je omezuje?
Z obecného pohledu mé praxe a mých blízkých je on-line komunikace, zpracovávání emailové korespondence, ale také i platby on-line a podobně.

Co je k dispozici? Jaké stávající příležitosti k učení?
V první řadě lze využívat řadu kurzů zaměřené pro starší populaci. Také jsem zaznamenal menší semináře v některých městských knihovnách. Nedílnou součástí mohl být také tento pomyslný seminář.

Kdo všechno vstupuje do vzdělávacího zážitku?

Osoby zasahující do vzdělávání



Zdroj: ZADRAŽILOVÁ, Iva, a Pavla VIZVÁRY. Digital Literacy Competencies and Interests of Elderly People. In: KURBANOĞLU, Serap, Sonja ŠPIRANEC, Yurdagül ÜNAL, Joumana BOUSTANY a Denis KOS, ed. Information Literacy in a Post-Truth Era [online]. Cham: Springer International Publishing, 2021 [cit. 2022-10-10], Communications in Computer and Information Science. ISBN 978-3-030-99885-1. DOI: 10.1007/978-3-030-99885-1.

Comments (1)

  • Anna Puchovská

    2023-10-31 17:02:24

    Milý Milane, ďakujem za veľmi precízne a priame spracovanie úkolu, dobrá práca! Myslím si, že dokážete dobre ohraničiť problém, ktorý chcete riešiť, vidíte jeho mnohovrstevnosť, rôzne témata, na ktoré by sa dalo zamerať vo vami designovanom riešení. Ešte by som sa príliš nelimitovala tým, že to musí byť seminár, skúste pripustiť aj iné možnosti, uvidíte, kam vás proces dovedie. :) K zamysleniu pridávam pár otázok - aké emocionálne aspekty vstupujú do problému, ktorý ste si nastolili (starší ľudia a používanie technológií)? Ako sa cítia, ak niečo v tejto oblasti nevedia, prípadne v momente, keď to zistia? Aká by bola ich vnútorná motivácia naučiť sa niečo v tejto oblasti - bude to mať nejaký dopad na ich osobný život, prípadne na vzťahy (napr. s deťmi, blízkymi, kamarátmi)? Ako sa budú cítiť vďaka tomu, že sa v tejto oblasti niečomu priučia? K týmto otázkam sa ešte určite vrátite v ďalších úlohách, pridávam ich sem v tomto momente preto, že mi tu trochu absentujú. Máte to dobre

    Reply

Zanechte komentář


Vložením komentáře souhlasíte se se zpracováním osobních údajů a právy na webu