8) Přednáška a úkol: Multimédia II

Záznam z přednášky

V rámci přednášky byl na úvodu prezentován návrh školy jako příklad, který může při realizaci pomoci k zamyšlení se nad vzdělávacím procesem. Někdy se stane to, např. u návrhu školy, že některé technické prvky nejde zrealizovat. Stejně tak lze zahrnout pro pedagogické představy, které narazí na technické možnosti, což platí i pro design čehokoli. Dále byla zmíněna informace, že podstatná část designu je i vzhledová/vizuální, nikoli čistě funkční. Samotná ukázka návrhu školy mělo posloužit i pro to, aby nám došlo, že design je spojen s edukačními předpoklady, které se dají přenést jak do fyzického, tak virtuálního prostředí. Zároveň došlo k retrospektivní návaznosti na model ADDIE a vzdělávacím objektu. Následně přednáška přešla na samotné multimédia, kterými jsou iVR a technologie s ním spojené, jako Mozilla Hubs/Spoke, eDIVE apod.. Na závěr byly předvedeny interaktivní příběhy přes TWINE a interaktivní videa, např. H5P.

Zadání úkolu

Dnešní úkol je asi trochu esejistický - rád bych si od Vás přečetl zamyšlení o tom, co si myslíte, že by bylo možné snadno učit jako VR aktivitu, k čemu by se hodilo AR a kde si naopak na běžnou třídu nenecháte sáhnout. Motivace - některé studie píší, že vzdělávání je už hodně technizované a že současná situace nás vede k tomu, že málo snímek - zapomínáme na to, jak by mohla vypadat ideální výuka. A právě k takovému snění bych Vás rád přivedl.

Úkol

Úkolem je popřemýšlet nad tím, jak by bylo možné využít virtuální realitu (VR) a rozšířenou realitu (AR) jako efektivní nástroje ve vzdělávání a zároveň rozpoznat, kde by tyto technologie mohly mít své omezení. V současné době, kdy se technologie rychle vyvíjí a digitální nástroje pronikají do všech oblastí našeho života, je důležité přemýšlet o tom, jak by mohla ideální výuka vypadat a jak můžeme těžit z inovací v oblasti VR a AR.

Virtuální realita (VR) může být mocným nástrojem pro vzdělávání. Například v lékařském vzdělávání by mohli studenti cvičit chirurgické zákroky ve virtuálním prostředí, což by jim umožnilo získat cenné dovednosti a zkušenosti před skutečnými operacemi. Podobně by VR mohl být využit v technice pro simulaci složitých inženýrských úkolů. V neposlední řadě by bylo možné VR využít v dějepise, či jiných historických předmětech ve školství pro návrat do minulých období a historických událostí.

Rozšířená realita (AR) může být užitečná pro interaktivní učení zlepšující prostorové vnímání. AR mohou studentům umožnit zkoumat různé předměty a místa prostřednictvím rozšířené reality, což může být zvláště užitečné v biologii, geografii a přírodovědných oborech. AR může také podnítit kreativitu a tvořivé myšlení, například v uměleckém vzdělávání, kde studenti mohou vytvářet virtuální umělecká díla, která se propojují s reálným světem.

Nicméně, je důležité si uvědomit, že VR a AR nejsou univerzálním řešením pro všechny druhy výuky. Například ve vzdělávání zaměřeném na mezilidské dovednosti, jako je komunikace a empatie, by bylo obtížné nahradit osobní interakci virtuálními prostředky. Stejně tak by se mohl ztratit důležitý sociální vztah třídy, který hraje roli ve vývoji sociálních a mezilidských vztahů.

Ideální výuka by měla využívat VR a AR tam, kde mají tyto technologie skutečný přínos a mohou poskytnout studentům unikátní zkušenosti a dovednosti. Při jejich implementaci bychom měli brát v úvahu jak pedagogické, tak etické aspekty, abychom měli jistotu, že vzdělávání zůstane v první řadě „zážitkem“ pro studenty a nepřerušilo důležitý mezilidský kontakt.

Závěrem lze říci, že ideální výuka využije technologie jako VR a AR jako užitečné nástroje, které obohatí tradiční způsoby výuky. Klíčem je najít rovnováhu mezi inovací a zachováním důležitých pedagogických a mezilidských prvků vzdělávání.

Comments (0)

Zanechte komentář


Vložením komentáře souhlasíte se se zpracováním osobních údajů a právy na webu