Zadání úkolu
Za pomoci nástroje Tinkercad vytvořte libovolný 3D objekt, který bude vhodný k tisku na 3D tiskárně. Nemusí se jednat o nic složitého, ale z výsledného objektu by mělo být patrné, že jste mu věnovali odpovídající čas a péči. Inspirovat se můžete v galerii 3D modelů vytvořených v Tinkercad.
Do odevzdávárny vložte soubor ve formátu .OBJ nebo .STL, který můžete doplnit krátkou anotací nebo popisem v samostatném textovém souboru (není to ale povinné).
Svůj model si po domluvě můžete vytisknout v makerspace v ÚK FF.
Úkol
V rámci předmětu Vzdělávacích technologií ISKM31 jsme měli za úkol výběr jednoho z volitelných úkolů a ten z procesovat. Jelikož jsem již měl praktické zkušenosti s 3D tiskem a 3D grafikou, chtěl jsem nahlédnout do dalších technologií, které prohloubí mé znalosti z oblasti 3D grafiky. Na výběr jsme měli on-line nástroj Tinkercad, se kterým jsem neměl žádné předchozí zkušenosti a proto jsem si zvolil jako výzvu.
Co je Tinkercad?
Tinkercad je webová platforma, která umožňuje uživatelům vytvářet 3D modely online. Je vhodná pro začátečníky a školáky, kteří se chtějí seznámit s principy 3D modelování a návrhu. Tinkercad nabízí jednoduché rozhraní a nástroje, které umožňují uživatelům vytvářet a upravovat 3D modely bez nutnosti instalace složitých programů.
Uživatelé mohou pracovat s různými geometrickými tvary, přidávat barvy, kombinovat objekty a vytvářet tak své vlastní 3D modely. Tinkercad je také populární pro vzdělávací účely, zejména pro výuku STEM (přírodní vědy, technika, technologie a matematika) ve školách. [1]
Práce s Tinkercad
Jako uživatel mající již drobné zkušenosti s 3D grafikou jsem byl překvapen, jak intuitivní Tinkercad je. Nebylo potřebné shlédnout videonávod a bylo možné si stylem „pokus omyl“ vyzkoušet jednotlivé funkcionality. Velice jsem si cenil velké škály předefinovaných 3D objektů, ze kterých bylo možné poskládat celý model. Zároveň systému nechyběly funkce určené pro seskupení objektů a odečtení od jiného.
S čím jsem naopak soupeřil byl posun objektů. Zde bych více přivítal transformační osy, jaké má například program Blender. Možná by se hodila funkcionalita vrstvení objektů, díky které by bylo možné zpřehlednění pracovní plochy. Já bych osobně pro tvorbu 3D modelů určených pro tisk zvolil plnohodnotný CAD, či Blender.
Každopádně pro začátečníky se jedná o skvělou volbu pro zasvěcení se do problematiky 3D modelů a 3D tisku. Pokud bych byl v roli učitele informatiky, dokážu si představit začlenění Tinkercad do výuky.
Pro splnění úkolu jsem vytvořil 3D model domu. V rámci realizace objektu domu se dá využít více funkcí a to seskupení, odečtení a transformace objektů. Zároveň je objekt svým tvarem vhodný pro 3D tisk s minimální potřebou 3D podpor. Bych byl opět v roli učitele informatiky, zadal bych žákům tento objekt jako úkol.
Obrázek z Tinkercad, model domu, který jsem vytvořil
Obrázek z Tinkercad, model domu, který jsem vytvořil
Obrázek z Tinkercad, model domu, který jsem vytvořil
Obrázek z Tinkercad, model domu, který jsem vytvořil
Obrázek z Tinkercad, objekty určené k odečtení, abych docílil výřezu definujících okna. Stejným způsobem byly vytvořeny i vstupní dveře.
Comments (0)