10) Přednáška IS a uživatelská recenze systému Edookit.net

Záznam z přednášky

Přednáška dne 5.12 se zaobírala tématem „Informační systémy ve vzdělávání“ (IS). Téma přednášky bylo z části zaměřené i na téma OER (určitá návaznost na toto téma a přednášku z dne 28.11), jelikož se jedná o nepostradatelný prvek pro zajištění financování či ponechání otevřenosti systému nebo kurzu.

Jako první téma byla diskuse o tom, co jsou informační systémy ve vzdělávání (IS, Edookit, Moodle) a zmínění důvodů, proč IS MUNI integruje řadu modulů (interaktivní osnovy atd) místo využití Moodle. Hlavní úskalí Moodle je, že se jedná o Open Source software u kterého není jistota, zda bude stále aktuální a funkční. Zároveň byl i zmíněn fakt, že v případě těchto Open Source systémů je potřebné myslet na samotné financování udržitelnosti, aktualizace a funkčnosti těchto systémů. Po úvodním slovu byl předveden graf reprezentující změnu severoamerického trhu s informačními systémy. Zajímavá informace z grafu byla, že v roce 2005 Moodle na trhu dominoval, každopádně postupem času byl přebíjen jinými IS.

Po snímku zaobírajícím se grafy trhu informačních systémů a diskuzi na toto téma byly zmíněny typické funkce, základní pojmy a definice IS, každopádně žádná definice IS není úplná.

Následně přednášející zmínil trendy ve vzdělávacím procesu a realizace IS jako sdílení a spolupráce, otevřenost, cloud, multimedializace, mobilní technologie, integrace, grafický vzhled a prostředí, adaptabilní systémy a learning analytics.

V neposlední řadě byly změněny dva podhledy na IS. První pohled je technologický, tady samotná realizace IS a následně organizační, tedy politiky, kultury apod. . Na závěr se přednáška zaobírala kompetencemi designera IS, které definují dobrého designera. Nejtěžší na každém IS je přesvědčení, aby lidé chtěli tento systém používat, jelikož pokud IS bude dobře vytvořen, ale uživatelé nebudou mít motivaci jej používat, postrádá tento IS smysl.


Úvodní slovo k úkolu

V rámci úkolu předmětu ISKM31 jsme byli pověřeni zpracováním uživatelské recenze na systém Edookit.net, což je jeden ze školních informačních systémů, který poskytuje komplexní řešení pro správu školních agend na některých základních, středních a vyšších odborných školách.

Zahrnuje evidenci žáků, rozvrhy, třídní knihu, elektronický diář, komunikaci s rodiči a další funkce umožňující efektivní správu a komunikaci ve školním prostředí. Slouží jak pro administrativní pracovníky škol, tak i pro učitele, žáky a rodiče, kteří mohou prostřednictvím systému sledovat a spravovat školní záležitosti.



Dojmy

Po přihlášení do systému prostřednictvím odkazu a přístupových údajů v interaktivní osově se zobrazila úvodní stránka systému Edookit.net. Na první pohled jsem byl lehce zděšen, jelikož jsem nevěděl kam mám dřív kliknout, co dělat, jak zobrazit další část systému – obecně prostředí nepůsobilo harmonicky a příjemně. První věc, co mě napadla, že určitě by neškodilo umožnění určité personalizace prostředí systému.

Po „rozkoukání“ jsem zjistil, že design je koncipován relativně úctyhodně a mé zděšení bylo způsobeno neznalostí systému. Zejména mohu vyzdvihnout fialovou hlavičku s funkcemi v horní části obrazovky. Celá hlavička se fixně drží na obrazovce, tudíž pokud uživatel posune posuvník stránky níže, hlavička zůstane zobrazena a snadno dostupná. Zároveň vítám zobrazení skrytých funkcí kliknutím na ikonu „Plus“ v pravé části hlavičky. Chybí mi však určitá personalizace hlavičky pro určení, které funkce mají být skryty či zobrazeny. Pro uživatele by se jednalo o nepostradatelný přínos efektivity práce. Sám upřednostňuji minimalistický design a také bych si rád nastavil pouze ty funkce, které potřebuji a využívám.

Další část, která by se mohla vylepšit, je zobrazení rozvrhu. Zde vidím slabou stránku v použitých barvách. Jednotlivé předměty bych spíše koncipoval s barevnou výplní, což by dle mého zpřehlednilo samotnou stránku s rozvrhem.

obrázek z Edookit.net ohledně úkolu 10. z předmětu ISKM31
Obrázek z testovacího prostředí Edookit.net - rozvrh

Co se mi obzvláště z pohledu uživatelské přívětivosti líbilo, tak části komunikace, třídní kniha, docházka a hodnocení. Lze usoudit, že tyto moduly vyvíjeli vývojáři v blízké spolupráci s pedagogickými pracovníku školy. Například část „komunikace“ mi velice připomíná známe emailové klienty, což pro uživatele může být přívětivé a snadno uchopitelné. Zbylé části jsou realizovány tabulkovým zobrazením, což znamená, že jednotlivé záznamy v tabulce obsahují obecné (a nejpodstatnější) informace, kdy zbylé informace jsou zobrazeny po rozkliknuti detailu záznamu. Toto tabulkové zobrazení se mi zamlouvá a mám tak snadný a rychlý přehled o více záznamech.

obrázek z Edookit.net ohledně úkolu 10. z předmětu ISKM31
Obrázek z testovacího prostředí Edookit.net - komunikace
obrázek z Edookit.net ohledně úkolu 10. z předmětu ISKM31
Obrázek z testovacího prostředí Edookit.net - hodnocení

Pozitiva

  • Přehlednost a snadné používání: Edookit.net nabízí přehledné rozhraní, což usnadňuje navigaci pro uživatele. Snadné používání systému přispívá k efektivní správě školních agend.
  • Komplexnost funkcí: Systém poskytuje širokou škálu funkcí, včetně evidence žáků, rozvrhů, třídní knihy a komunikace s rodiči. To umožňuje komplexní správu školních záležitostí na jednom místě.


Negativa

  • Nedostatečná personalizace: Uživatelé by mohli ocenit více možností personalizace prostředí podle svých individuálních potřeb. V určitých případech mi rozložení připadalo nahodilé bez logické úvahy.
  • UX/UI: Nebylo by na škodu, kdyby se provedl redesign některých částí za účastni UX/UI designera.


  • Závěr

    Celkově lze říci, že Edookit.net je silný školní informační systém s mnoha výhodami, které usnadňují správu a komunikaci ve školním prostředí. Mezi silné stránky lze rozhodně zahrnou velkou škálu funkcí, které Edookit.net nabízí. Přesto by mohl být podroben dalším vylepšením, zejména možnosti personalizace a zlepšení UX/UI. Doporučil bych tento systém pro jeho komplexnost funkcí. Každopádně pokud bych byl v roli ředitele školy, upřednostnil bych jiný uživatelsky přívětivější systém se stejným rozsahem funkcí.

    Comments (0)

    Zanechte komentář


    Vložením komentáře souhlasíte se se zpracováním osobních údajů a právy na webu