2) úkol: dialog s AI a zrození chatbota

Zadání úkolu

Rád bych vás, pokud vám to nebude vadit využil jako pokusné králíky a rád bych Vám dal dvě otázky:

a) Zkuste si chvíli (10 minut) povídat s ChatGPT. Do úkolu prosím zkuste co nejpodrobněji popsat, jak jste se během dialogu cítili, zda vás motivoval nebo štval, zda vám rozhovor přišel smysluplný nebo zbytečný, jak moc jste si uvědomovali, že jde o stroj přímo během dialogu.

b) Ve cvičení si máte udělat chatbota a chtěl bych, abyste popsali, jak jste vymýšleli ten celý dialog. Ne klikání jednotlivých políček, ale jak se rodila myšlenka tématu, kde jste si to plánovali, co za nápad je za vašim výtvorem. Prosím přiložte i odkaz na váš výstup ze cvičení.

A) Pocity při komunikaci s ChatGPT

ChatGPT využívám ve své práci a občas si říkám, že osoby s ním/ní pracující musí být velice tolerantní. Z této první věty by se dalo soudit, že mám velice negativní vztah s ním/ní, opak je však pravdou. Abych vysvětlil, jaké jsou skutečné pocity z ChatGPT, je potřebné se vrátit na počátek, kdy ChatGPT vznikl a já se s ním poprvé shledal.

Poprvé, když světlo světa spatřilo ChatGPT neváhal jsem ani chvíli a jako pravý IT „Geek“ jsem se snažil s touto novou technologií seznámit. Mé první pocity byly dechberoucí, jelikož způsoby reakce na mé otázky byly v té době pro mě nevídané. Všiml jsem si již v počátku pár chyb v interpretaci, ale nepřidával jsem jim velkou váhu, jelikož byl ChatGPT schopný odpovědět na vše, co jsem ptal. Říkal jsem si, pokud zná spoustu informací, bude znát i různé programovací jazyky a bude moci si řadu dotazů a proměnných asociovat s mými požadavky – tudíž zkusím ChatGPT použít jako svého asistenta při programování webových stránek. Na jednoduché fragmenty kódu byl velice zručný a vygeneroval po pár opravách vše, co jsem potřeboval.

Bod zlomu nastal v okamžiku, kdy se v průběhu času již ChatGPT „naučil“ nové informace a používal jsem ho na komplexnější debbug kódu, či generování složitějších skriptů. Zjistil jsem, že samotným učením se naučil i „to špatné“ a v generovaných skriptech dělal začátečnické chyby, či nebyl schopný pochopit mé dotazy. Musel jsem zadávat řadu opravných „promptů“ a opakovaně vytvářel chyby, s čímž mě začal rozčilovat. Uvědomil jsem si, že přeci jen je to stroj a nedokáže si řadu souvislostí asociovat. Zahájil jsem s ním novou taktiku a veškeré dotazy jsem musel začít rozepisovat co nejpodrobněji a s tolerancí.

Kladl jsem si otázku, zda je ChatGPT stále dobrý a zda není pro mě jednoduší a rychlejší si kód sám napsat. Přeci jen, musím s ChatGPT řešit opravu kódu, který mi vygeneroval. Každopádně, jako stroj generuje kód z pohledu stroje/jak by bylo v pohodné pro „stroj“ - tedy pokud provedu drobnější úpravy a opravy kódu, který vygeneroval a pokud mu budu zadávat jednoduší požadavky na kratší fragmenty kódu, tak se jedná o velice dobrého pomocníka. Nesmím však od něj žádat generování celých aplikací, či obsáhlejších funkcí. Také musím zadávat požadavky „polopatě“ a nikoli objektivně.

B) Jak se zrodila myšlenka a plán vytvoření chatbota

Myšlenka na to, jakého chatbota vytvořit, se mi zrodila v okamžiku tvorby portfolia. Řekl jsem si, když si píšu portfolio a mám za úkol vytvořit chatbota, proč si ho rovnou neumístím na web, jako rádce na webu?

První věc, co byla k zamyšlení bylo, co by měl obsahovat a na co reagovat. Z toho důvodu jsem si vytvořil flowchart, do kterého jsem zaznamenal různé podmínky, co by mohli nastat. Tyto podmínky

jsem vytvářel na základě zamyšlení, na co by se mohli uživatelé ptát – zkusil jsem se zamyslet, jako běžný uživatel.

Podrobnosti práce ze cvičení (chatbot) lze naleznout na podstránce 1. ÚKOL ZE CVIČENÍ: Chatbot

Comments (0)

Zanechte komentář


Vložením komentáře souhlasíte se se zpracováním osobních údajů a právy na webu